JSM wstrzymuje podwyżki czynszów z tytułu wzrostu cen energii
Ogólnopolski wzrost kosztów, nazwijmy to ogólnie „podwyżki życia”, niestety odbije się także na czynszach płaconych przez mieszkańców zasobów JSM. Nie musimy chyba tłumaczyć, że „podwyżki życia” mają zdecydowany wpływ na wzrost kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości i dotkną wszystkich bez wyjątku, niezależnie od rodzaju lokalu, tytułu posiadania czy zarządcy.
– Podchodzimy do tej sytuacji z rozwagą i nie ulegamy ogólnopolskiej narracji, choć na pewno nie będzie łatwo i zdajemy sobie sprawę przed jak trudnym stajemy wyzwaniem w tym roku – podkreśla Janusz Przetacznik, prezes JSM.
W JSM zmiany opłat zależnych od Spółdzielni, czyli opłaty eksploatacyjnej, odpisu na fundusz remontowy, domofon, AZART czy ATC – dokonywane są raz w roku, z początkiem II kwartału – od 1 kwietnia. Praktycznie poza niewielkimi zmianami opłat za energię elektryczną, które nastąpiły od 1 stycznia, pozostałe opłaty utrzymujemy przez I kwartał na niezmienionym poziomie. Zwiększone koszty w I kwartale postaramy się pokryć z nadwyżki bilansowej, dzięki temu część składników czynszowych pozostaje niezmieniona.
Pomimo wprowadzonych już od 1 stycznia przez dostawców energii czy gazu nowych taryf, Zarząd JSM nie zdecydował się na zmiany wysokości opłat (zaliczek) na pokrycie kosztów dostawy energii cieplnej dla potrzeb c.o. oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale wstrzymuje się z tymi decyzjami do czasu rozliczenia kosztów zużycia energii cieplnej za cały 2021 r. Dzięki temu opłaty te od 1 stycznia 2022 roku pozostają w niezmienionych wysokościach. O ewentualnych zmianach wysokości zaliczek na pokrycie kosztów c.o. i c.c.w.u Zarząd zdecyduje dopiero po rozliczeniu ubiegłorocznych kosztów i ustabilizowaniu taryf gazowych oraz podatku VAT.
30 grudnia u.br wszyscy Członkowie i użytkownicy mieszkań zlokalizowanych w zasobach JSM otrzymali szczegółowe pisemne wyjaśnienia i informacje w tym zakresie.
– Najtrudniejszy temat związany z kosztami zakupu energii cieplnej czy gazu na potrzeby ogrzewania czy podgrzania wody ciągle przed nami. Liczymy, że zapowiadane rozwiązania w tym zakresie wejdą w życie i uda się ograniczyć wzrost kosztów utrzymania mieszkań do niezbędnego minimum – podkreśla J.Przetacznik.
JSM